Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Czy będziemy kupować coraz mniejsze mieszkania i domy

pobierz video
24.08.2022

Zmniejszała się przeciętna powierzchnia zamieszkiwanych mieszkań. Malała wielkość nowych mieszkań i domów budowanych przez deweloperów. Czy ta tendencja jeszcze przyspieszy?

- Od kilkunastu lat obserwujemy zmniejszenie się przeciętnego metrażu mieszkań, który spadł do 56 m kw., a więc o około 10 m kw. - mówi w rozmowie z MarketNews24 Łukasz Cudek, prezes zarządu Albero Invest sp. z o.o.

Przyczyn można szukać w demografii, zmniejszała się liczebność statystycznej polskiej rodziny. Zmieniały się też przeciętne dochody gospodarstw domowych. Jak więc zmienia się rynek nowych mieszkań? Przeciętna powierzchnia użytkowa nowo oddanego mieszkania w tym roku to 97,8 m kw. Średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych  to 134,5 m kw., natomiast w budynkach wielorodzinnych – 52,7 m kw. Mieszkania indywidualne miały przeciętnie 142,9 m kw. powierzchni, mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem – 63,4 m kw. Natomiast mieszkania liczone łącznie w pozostałych formach budownictwa tj. spółdzielczym, komunalnym, społecznym czynszowym oraz zakładowym miały przeciętnie powierzchnię 51,8 m kw. (dane GUS za I kw.).

Jeszcze w 2009 r. mieszkania wprowadzane na rynek miały przeciętnie 65 m kw. W kolejnych latach średnia powierzchnia oddawanych do użytkowania mieszkań deweloperskich była coraz mniejsza. Najmniejsze lokale trafiały do właścicieli w 2019 r.,  wtedy przeciętne mieszkanie miało 55,4 m kw.

Najszybciej powierzchnia nowych mieszkań spadała w okresie od 2009 r. do 2015 r.

Warto jednocześnie zauważyć, że budowa przeciętnego bloku wznoszonego przez dewelopera trwa około dwóch lat czyli o taki okres opóźniona jest reakcja na zmieniającą się sytuację na rynku, dotyczącą serii podwyżek stóp procentowych przez RPP, w reakcji na rekordową inflację, a także wzrostu cen mieszkań, który ostatnio wyhamował. Czy przed nami więc dalsze obniżenie średniej powierzchni zamieszkiwanego mieszkania?

- Powodów, że maleje przeciętne mieszkanie jest więc wiele, zmienia się także nasz styl życia, dlatego szukamy domów jednorodzinnych – dodaje Ł.Cudek. – Przeciętna powierzchnia domów jednorodzinnych też się zmniejsza, klienci najchętniej poszukują domów o powierzchni 80-130 m.kw. Powierzchnia domów i mieszkań zmalała do wielkości optymalnej i nie powinna już się zmniejszać.

 

Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl